Jak dobrać materac dla dziecka?

Zobacz, jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka.

O tym, jak ważny jest zdrowy sen dziecka, wie każdy rodzic. Co jednak zrobić, jeśli maluch marudzi, budzi się w nocy lub wstaje rano zmęczony i niewyspany? Często w takich przypadkach testuje się babcine metody, takie jak usypianie w wózku, na rękach czy w łóżku rodziców. Tymczasem może się okazać, że powodem niespokojnego snu jest źle dobrany materac.
Dowiedz się, jak stworzyć odpowiednie miejsce do spania dla dziecka.

Idealny materac – z jakiego materiału?

Tradycjonaliści polecają dla najmłodszych materace kokosowe – jako naturalne i przepuszczające powietrze. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ są one twarde lub bardzo twarde i rekomendowane głównie osobom o dużej masie ciała. Małemu dziecku może być na nich po prostu niewygodnie.
Doskonałym rozwiązaniem dla maluchów są materace z lateksu lub z pianki visco. Te lateksowe wyróżnia sprężystość i delikatność, a specjalny system kanalików zapewnia im idealną wentylację. Pianka visco dopasowuje się z kolei do ciała malucha – pod wpływem jego ciężaru i ciepła. Oba typy materaców dają idealne podparcie kręgosłupowi i całemu ciału, dzięki czemu dziecko śpi wygodnie – niezależnie od pozycji.

Ze sprężynami czy bez?

Wiele osób zastanawia się, czy lepszym wyborem dla maluszka będzie materac z samej pianki, czy też wariant z wkładem sprężynowym. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim jest wieku i gdzie śpi. Dla mniejszych dzieci polecane są materace piankowe bez sprężyn, ponieważ łatwiej je utrzymać w czystości. Doskonale sprawdzą się też w kołysce i w typowym niemowlęcym łóżeczku.
Jeśli jednak szukamy materaca dla dziecka, które sypią już w łóżku, a przy tym nie moczy się w nocy, możemy zainwestować w materacyk z wkładem sprężynowym. Jest on nieco twardszy, ale wystarczająco delikatny i sprężysty, by zapewnić dziecku odpowiedni relaks i odpoczynek.
Wybierając materac sprężynowy, powinniśmy odrzucić modele bonellowe, ponieważ nie zapewnią one dziecku pełnej wygody. Lepszym rozwiązaniem będzie materac kieszeniowy, ponieważ wszystkie sprężyny umieszczone są w osobnych kieszonkach, dzięki czemu działają niezależnie od siebie i lepiej dopasowują się do ciała.